Datum värda att notera under 2024 -för sådant som händer i Storängen

 
Notera datum framöver under 2024
– Måndag 1 april – sista dagen att lämna in en motion till föreningens Vårmöte som hålls torsdag den 25 april. Motion kan lämnas via mejl info@storangen.se eller i ordförande Barbro Sjölanders brevlåda på Parkgränden 4.
– Onsdag 10 april klockan 18.30 – Olle Björkström presenterar Venedig på analyssoffan. Läs mer längre fram om detta.
– Söndag 21 april – städdag i Parken och på Ängen. Kom och hjälp till att göra våra gemensamma tillgångar fina. Vi samlas klockan 10 vid flaggstången på Ängen. Goda mackor utlovas till de flitiga. Ta gärna med dig trädgårdsredskap.
– Angående basketkorgarna utanför tennisbanan – Om ingen tar hand om den basketkorg som tagits ner eftersom den böjts och var farlig, kommer den att slängas i samband med städdagen söndag 21 april.

– Torsdag 25 april föreningens Vårmöte klockan 19.30, mingel från 19.00. Kallelse mejlas till medlemmarna några veckor före Vårmötet. Anmäl dig gärna via info@storangen.se
– Fredag 26 april – Kjoltygsmiddag. Läs mer längre ner om detta – eller gå in på https://www.facebook.com/events/311768061551456/
– Tisdag 30 april – Valborgsmässoeld tänds på Ängen klockan 20.

Efter sommaren:
– Onsdag 9 oktober klockan 18.30 – Olle Björkström berättar om det historiska Storängen. På 1980-talet gjordes en kartläggningen av bebyggelsen i Storängen. Den och de allmänna synpunkter på bebyggelsen som blev tydliga genom denna kartläggning kommer Olle att berätta om.

Är du medlem i Egnahemsföreningen ska du ha fått ett nyhetsbrev med lite mer info om dessa datum.

***